{UI.REKLAM.BEFORE_HEAD}

Ayva Çekirdeğinin Faydaları

{REKLAM.468x60}
ayva cekirdeginin faydalari resim
Yüzünüzdeki çeşitli izleri, renk bozukluklarını ve sivilceleri kapatmak için yığınla kozmetik alışverişi yapmanıza hiç gerek yok. Ayva öyle bir bitkidir ki cilt problemleri için gereken her türlü maddeyi içerir. Yüzü güzelliğin süsü yapan Allah gereken her türlü desteği de ayva bitkisi ile özellikle ayva çekirdeğinin faydaları ile bizlere sunmuştur. Pürüzsüz, lekesiz, hayalinizdeki cilde kavuşmanın doğal bitki özleri ile daha risksiz olarak gerçekleştiği bugün uzmanlarca da kanıtlanmıştır. 

Antioksidan kelimesini bugünlerde sıklıkla duymaya başladık. Peki, nedir bu antioksidan? İsminden de anlaşılacağı üzere antioksidanlar oksitlenmeyi engeller ve cilt için çok faydalıdır. Ayva çekirdeğinin faydaları arasında önemli bir tanesi çekirdeklerin antioksidan açısından zengin olmasıdır. Doğal cilt bakım ürünü olarak kullanabileceğiniz bu çekirdeklerden evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz maske ile tüm cilt problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

Ayva çekirdeğinin faydaları ve cilt üzerindeki etkilerini gördüğünüzde gözlerinize inanamayacak ve çözüm bunca zamandır yanı başımda mı duruyordu diyeceksiniz. Hem de bu kadar kolay bir uygulama ile. Ayva çekirdeği maskesinin hazırlanışı gerçekten çok kolaydır. Tek yapmanız gereken bir ayvadan rahatlıkla elde edebileceğiniz 7-8 adet ayva çekirdeğini çıkartmak. Bu çekirdekleri yarım çay bardağı bir suya koyun. 1 gün boyunca çekirdeklerin suda beklemesi gerekiyor. Bu sürede ayva çekirdeğinin faydaları ve özelliklerini barındıran jölemsi bir kıvam elde edeceksiniz. Elde ettiğiniz bu jöleyi özellikle şikâyetli bölgelere ve yüz, boyun bölgesinin tamamına yedirin. Yarım saat kadar cildinizde bekletin ve durulayın. Lekelerdeki azalmayı ve cilt yüzeyinin sıkılaştığını, ferahladığını hissedeceksiniz.

Ayva çekirdeğinin faydaları arasında en çok bilineni ve yaygın olanı akne giderici ve ayva cekirdeginin faydalari resmi harika bir yüz temizleyici olmasıdır. Ayva çekirdeklerinden yaptığınız maskeyi her hafta düzenli olarak uyguladığınız zaman aknelerinizin giderek azalıp sonunda hiç çıkmadığına şahit olacaksınız. Kimyasal kozmetik ürünleri ile cildinizi tehlikeye atmak yerine hem ekonomik hem doğal bu maske ile sivilcelere kesin çözüm sağlayabilirsiniz. Artık yüzünüzü kapatmak için katman halinde kapatıcı ürünler kullanmanıza hiç gerek kalmayacak ve teniniz ışıltısı ile hiçbir makyajla elde edemeyeceğiniz bir gençlik ışıltısı ile parlayacak.

Özellikle bazı şampuanlar ve parafin, paraben gibi maddeler içeren kremler sıklıkla erkeklerde olmak üzere herkeste saç dökülmesi yapabilir. Ayva çekirdeğinin faydaları saçlar için de önemli etkiler sağlamaktadır. Özellikle hassas bir cilt yapısına sahipseniz ayva çekirdeğinden elde ettiğiniz jöle kıvamındaki ayva çekirdeğinin faydaları ve önemli etken maddelerini barındıran maskeyi kullandığınızda saç dökülmesi riski yaşamadan hiçbir alerjik reaksiyona maruz kalmadan en doğal yoldan cildinize fayda sağlamış olursunuz.

Boğazdaki ağrıları ve kızarıklıkları geçirmek için ayva çekirdeğinin faydaları vardır. Çekirdekleri kaynatıp suyunu içmek bu şikâyetleri giderecektir. Uzmanlar tarafından çekirdeklerin suyunu kaynatıp içmenin ağız içindeki yaralara iyi geldiği ve akciğer veremine karşı koruyucu bir etki sağladığı da yapılan araştırmalar ile ortaya çıkarılmıştır. Ayva çekirdeğinin faydaları kaynatılıp içildiği zaman hamile bayanlarda da ortaya çıkar. Bu çekirdeklerin suyunu kaynatıp içmek doğumu kolaylaştırır, idrar yolu iltihaplarına da iyi gelir.

Herkesçe bilinen ve sevilen ayva tatlısı ayva çekirdeğinin faydaları ve özelliklerinden yararlanmak için iyi bir yoldur. Ayva tatlısını yaparken gıda boyası kullanmak yerine çekirdeklerini üzerine serpiştirin. Bu hem tatlının rengini güzelleştirir hem de çekirdeğin yararlı özelliklerinin tatlıya geçmesini sağlar. En şifalı bitkilerden olan ayva bitkisinin çekirdekleri doğaya geri dönüş akımında tekrar önem kazanmıştır. Bilindiği gibi ilaçlar kimyasal madde içerdiğinden vücuda bir kısım fayda sağlarken bir yandan da kanser gibi ciddi hastalıkları tetikleyebilmektedir. Ayva çekirdeğinin faydaları konusunda bilinçlenerek bu çekirdeklerden faydalanabileceğimiz yerde ilaçlar yerine bunlardan faydalanarak pek çok olumsuzluktan korunabiliriz.


Resimler:
adamr / freedigitalphotos.net
Suat Eman / freedigitalphotos.net
{REKLAM.468x60-2}

Yorumlar

 • zehra demir diyor ki

  evet gerçektende denedik yarıyor...

 • evet ya çokiyi geldi diyor ki

  denemeden bilemessiniz

 • ben denedim cildim de lekelerime çok iyi geldi denemenizi tafsiye ederim ba diyor ki

  benim cildim çok hassas bir cild yüzümde güneş lekeleri vardı ne ilaçlar kullandım fayda göremedim ayva çekirdegi ile bu lekelerden yavaş yavaş kurtuldugumu gördüm

 • zubeyde diyor ki

  ınanılmaz işe yarıyor lütfen herkes kullansın.

 • meryem diyor ki

  Güzel

Yorum Yap